Jak Ćwiczyć Wymowę Angielską: 5 Skutecznych Technik


Jak Ćwiczyć Wymowę Angielską: 5 Skutecznych Technik

Wymowa to chyba jeden z największych koszmarów - zaraz obok gramatyki - uczących się języka obcego.

Bardzo często lęk przed złym wymawianiem słów/całych zdań, podkręca barierę i w efekcie, zamiast ćwiczyć swobodę wypowiadania się, zamykamy się w sobie.

Mam nadzieję, że nie cierpisz w sposób szczególny na przypadłość zwaną “barierą językową” ale jeśli tak jest, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Aby mówić po angielsku coraz lepiej, trzeba po prostu…mówić. No nie ma na to innej metody. Ale bez obaw, nie zakończę na tym tego wpisu, szczególnie, że zapowiedziałam już istnienie co najmniej 5 skutecznych metod ćwiczenia wymowy.

1. Nagrywanie i analiza Twojej wymowy.

To bardzo prosta metoda i możesz ją ćwiczyć w zaciszu swojego domu. Nikt nie będzie Cię słyszał - oprócz Ciebie, więc jeśli mierzysz się z silnym wstydem, to koniecznie zacznij właśnie od tej metody.

Nagrywanie 

Nagraj swój głos podczas czytania tekstu lub mówienia w języku angielskim. Jeśli nie wiesz o czym mówić, to wypowiadaj na głos swoje myśli, nawet jeśli brzmią one mniej więcej tak “I don’t know what to say. This is a very stupid exercise, but I need to practice my pronunciation, so I am going to continue. I’m hungry, maybe I should eat something. Oh, I would kill for a sandwich.”

To przykład, ale pokazuje, że mówić możesz wszystko! 

Ważne abyś wypowiadała słowa, których realnie będziesz używać. Pamiętaj też, że jeśli kompletnie jesteś zablokowana na mówienie na głos tego, co przychodzi Ci do głowy, to możesz czytać gotowe teksty. Weź dowolny podręcznik do angielskiego, lub otwórz jakąkolwiek stronę z artykułami po angielsku.

Odsłuchiwanie 

Odsłuchaj nagranie i porównaj swoją wymowę z wymową native speakera. 

Jeśli wypowiadasz na głos swoje myśli, to wiem, że nie masz możliwości porównywania tych zdań z nikim. Ale możesz włączyć dowolny słownik polsko-angielski i porównywać wymowę poszczególnych słów. 

Wiem, że wydaje się to czasochłonne i faktycznie takie jest. Ale w nauce angielskiego, szczególnie w nauce wymowy, nie chodzi o to, aby uczyć się w szalonym tempie. Dużo większe postępy zrobisz ćwicząc przez cały dzień wymowę 10 słów lub 3 trudnych zdań.

Poprawki

Porównując swoją wymowę z wymową native speakerów, zwróć uwagę na różnice i spróbuj poprawić swoje błędy. Nagrywaj się do upadłego, tzn. do momentu, w którym Twoja wymowa będzie zbieżna z tą prawidłową.

2. Ćwiczenia z Minimalnymi Parami

W języku angielskim mamy bardzo dużo słów, które brzmią podobnie. Czasem różni je dosłownie jeden dźwięk. Co więcej, są też takie słowa, których znaczenie zależne jest od tego, na jaką sylabę położymy akcent.

To właśnie takie słowa powinnaś ćwiczyć szczególnie intensywnie, szczególnie, że zła wymowa może kompletnie zmienić sens zdania jakie wypowiadasz.

Lista słów

Stwórz listę par słów, które różnią się jednym dźwiękiem, np. "ship" i "sheep", “shit”, “sheet”, “bit”, "beat", .”tree”, “three”, itd.

Jeśli masz kłopot z wyborem takich słów, to w kursie Mistrzynie Angielskiego znajdziesz kilka oddzielnych lekcji poświęconych właśnie takim parom. 

Powtarzanie

Ćwicz wymowę tych słów, zwracając uwagę na subtelne różnice. 

I tu znowu z pomocą przyjdzie Ci słownik dostępny on-line. Wsłuchuj się w wymowę i powtarzaj do upadłego. Pamiętaj o nagrywaniu się na dyktafon. Bardzo często nie wyłapujemy błędów jakie powtarzamy, dopóki nie usłyszymy nagrania.

3. Akademia Mistrzyń Angielskiego

Już w wakacje uruchomimy Akademię Mistrzyń Angielskiego. 

Jest to dziecko zrodzone z potrzeb naszych kursantek, które chciały w sposób szczególny ćwiczyć mówienie oraz potrzebowały pomocy w motywowaniu do nauki języka angielskiego.

W jaki sposób możesz ćwiczyć wymowę dołączając do Akademii?

Uzyskasz dostęp do naszego “kanału nadawczego”, na którym prowadzone będą rozmowy o tematyce różnej, ale zawsze ciekawej.

Nagrywanie

Będziesz nagrywać swoje wypowiedzi na dany temat a Natalia będzie je analizować pod kątem poprawności gramatycznej oraz pod kątem wymowy. 

Informacja zwrotna

Będziesz dostawać informację zwrotną dotyczącą tego, co poprawić. 

Dzięki takiej formie możesz ćwiczyć swój angielski w każdym momencie, np. podczas przerwy na kawę w pracy, na spacerze z psem. Po prostu nagrywasz głosówkę i wysyłasz ją nam.

4. Shadowing

To moja ulubiona metoda, bo związana jest z bardzo przyjemnym spędzaniem czasu na oglądaniu seriali.

A na czym polega? Na powtarzaniu za native speakerami. Oczywiście możesz to ćwiczyć także podczas lekcji angielskiego, wystarczy, że będziesz powtarzać za swoim nauczycielem. 

Ja jednak skupię się na tym, jak ćwiczyć wymowę za pomocą seriali, podcastów lub innych nagrań dostępnych np. w Internecie.

Wybór materiału

Wybierz nagranie z native speakerem, najlepiej krótkie dialogi lub monologi. Tak jak pisałam wyżej, możesz użyć fragmentów z seriali, możesz skorzystać z podcastów lub filmów na YouTubie. Ważne, abyś wybrała materiał dostosowany do Twojego poziomu języka angielskiego. No i ucz się tego, co jest dla Ciebie ciekawe.

Powtarzanie

Słuchaj nagrania i jednocześnie powtarzaj za mówcą, starając się naśladować intonację, rytm i akcent. Oczywiście rób pauzy w trakcie. Nagrywaj siebie i porównuj swoja wymowę z wymową native speakera. Bardzo pomocne będzie tu obserwacja tego, w jaki sposób native speaker układa usta podczas wypowiadania danego słowa.

5. Korzystanie z Aplikacji i Narzędzi Online

Z pomocą przychodzi nam też wiele aplikacji, które będą sprawdzać Twoją wymowę za Ciebie. Jeśli używałaś kiedykolwiek Duolingo, to wiesz pewnie jak to działa. 

Słyszysz słowo, musisz je powtórzyć i jednocześnie nagrać siebie. Aplikacja da Ci znać, czy sposób w jaki wypowiedziałaś dane słowo czy zdanie jest poprawny, czy nie.

Aplikacje

Wybierz aplikacje do nauki języków, które oferują ćwiczenia wymowy, takie jak Rosetta Stone, Duolingo czy Babbel.

Narzędzia

Skorzystaj z narzędzi online do analizy wymowy, takich jak Forvo czy YouGlish.

Jeśli będziesz się uczyć za pomocą tych aplikacji i narzędzi, będziesz dostawać informację zwrotną, co pozwoli Ci od razu skorygować swoje błędy.


Jak widzisz, sposobów na ćwiczenie prawidłowej wymowy angielskiej jest bardzo dużo. Musisz jednak pamiętać, że najważniejsza jest długoterminowa i systematyczna nauka

Jeśli będziesz ćwiczyć intensywnie przez 3 dni, a potem przez kolejny tydzień czy dwa tygodnie nie będziesz mówić po angielsku, trudno będzie Ci uzyskać postęp jakiego oczekujesz. 

Lepiej ćwiczyć nawet 5 czy 10 minut dziennie, ale codziennie. 

Gwarantuję Ci, że już po miesiącu będziesz widziała różnicę w swojej wymowie.