Nauka gramatyki bardzo często wydaje się najgorszym koszmarem, którego wszyscy chcą unikać.
Czy też tak masz?
Natalia bardzo często słyszała od swoich kursantów “Chcę się uczyć angielskiego, chcę ćwiczyć mówienie, ale nie chcę uczyć się gramatyki”.
Mamy na ten temat mieszane uczucia.
Ja (Marta) z jednej strony doskonale to rozumiem. Był to dla mnie zawsze problem, ale jeśli znasz już trochę lepiej naszą historię, to wiesz, że ja latami mierzyłam się z trudnościami z nauką języków obcych.
Kiedy spojrzymy też na naukę języka obcego i na posługiwanie się nim, to faktycznie najważniejsze są słowa. No bo na co komu znajomość zasad gramatycznych, jeśli zasób słów nie pozwoli tej osobie na sklecenie trzech zdań?
Ale jeśli znamy słowa, to możemy budować zdania bez znajomości gramatyki. I w wielu przypadkach będziemy zrozumiani.
To tak, jakby ktoś przyszedł do Ciebie i powiedział “Ja chcieć piekarnia. Ja nie wiedzieć gdzie. Ty pomoc”. Pewnie domyślisz się, że ta osoba szuka piekarni i prosi Cię o pomoc.
Więc być może pomyślisz teraz: faktycznie, nie muszę uczyć się gramatyki.
Tak, nie musisz, jeśli wystarczające dla Ciebie jest posługiwanie się językiem angielskim na poziomie, jaki opisałam wyżej.
Ale jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności, jeśli chcesz móc swobodnie mówić o wszystkim, co przychodzi Ci do głowy, to gramatyka jest niezbędna.
Natalia czasem słyszała od niektórych uczniów, którzy mieli czasem lekcje z native speakerami, że Amerykanie czy Brytyjczycy to nie używaj czasów gramatycznych. I upierają się, że oni też nie muszą się tej gramatyki uczyć. Takie rzeczy prawdopodobnie mówili native speakerzy, którzy nie mają doświadczenia w uczeniu.
To tak, jakbyś Ty stwierdziła, że mówiąc po polsku, też nie używasz czasów gramatycznych. Ale przecież używasz ich codziennie.
To, że nie wiemy, jak nazywają się pewne formy, czy zapomnimy czym jest dopełniacz, a czym mianownik, nie znaczy, że nie stosujemy tych wszystkich zasad w praktyce.
To dzięki znajomości gramatyki będziesz w stanie powiedzieć nowo poznanej osobie, że dwa dni temu byłaś na super koncercie, a teraz jesteś na tej imprezie, bo zaprosiła Cię przyjaciółka, której nie widziałaś lata, ale spotkałyście się właśnie na tym koncercie. I że za 2 tygodnie planujesz wyjazd wakacyjny, ale nie masz pewności, gdzie dokładnie pojedziesz, bo będzie to szalona wyprawa kamperem.
Gdyby to wszystko powiedzieć bez znajomości gramatyki…niezła historia by z tego była 🙂
Dobra, dosyć tego przydługiego, ale wydaje mi się niezbędnego, wstępu.
Zaczynamy od podstaw, czyli od poznania teorii.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim albo wracasz do nauki po latach przerwy i nie używania języka angielskiego, najlepiej, abyś na początek zrobiła przegląd wszystkich zasad. Oczywiście ważne jest rozłożenie w czasie nauki czasów. A każda sesja nauki teorii powinna zawierać ćwiczenia.
Zazwyczaj każdy podręcznik czy kurs poświęcony gramatyce zawiera ćwiczenia. Wiem, że czasem są to nudne zdania, które trzeba tłumaczyć. Ale nie zniechęcaj się, zaraz napiszę Ci, jak możesz naukę urozmaicić.
Ważne jednak, abyś miała w głowie zasady, jakie obowiązują w angielskiej gramatyce. Potem będziesz je utrwalać i szlifować.
Wiem, wiem, fiszki kojarzą nam się zazwyczaj tylko z nauką słówek, a to naprawdę świetna metoda nauki wszystkiego! Historii, geografii czy gramatyki.
Wystarczy, że podczas nauki z podręcznikiem będziesz tworzyć fiszki z poszczególnymi zasadami.
Na jednej stronie napisz np. jak tworzyć zdania twierdzące i pytania w czasie Present Perfect, a na drugiej stronie wypisz właśnie te zasady.
Kolejna fiszki niech dotyczy już przykładów. Napisz zdania po polsku z jednej strony, a z drugiej po angielsku. Możesz dorobić przy tym małe notatki, za pomocą których sprecyzujesz, dlaczego w tym zdaniu użyto takiego czasu.
Pamiętaj, że w nauce za pomocą fiszek najważniejszy jest odpowiedni system powtórek.
Gdy stworzysz fiszkę, to zrób pierwszą powtórkę jeszcze tego samego dnia. Kolejną powtórkę zrób następnego dnia, kolejną np. po 5-7 dniach. Kolejna powtórka powinna przypadać za mniej więcej dwa tygodnie, a ostatnia za miesiąc. Oczywiście te odstępu obowiązują tylko wtedy, kiedy dobrze pamiętasz to, co znajduje się na fiszce. Jeśli nie pamiętasz jakiejś zasady lub popełnisz błąd podczas tłumaczenia zdania, fiszka zostaje w przegródce “na dany dzień” i powtarzasz ją dużo częściej.
Kiedy uczysz się nowych słów, bardzo ważne jest, abyś uczyła się ich w kontekście, czyli tworząc różne zdania. Najlepiej, aby były one ciekawe, dziwne, zabawne. Chodzi o wzbudzenie emocji - to gwarantuje lepsze zapamiętanie słowa. Taka nauka słów, to też idealny moment na ćwiczenie gramatyki.
Wystarczy, że tworząc nowe zdania z danym słowem, będziesz budowała je w różnych czasach. Niech jedno zdanie będzie w czasie Present Simple, a drugie w Future Continuous. W ten sposób utrwalisz nowe słowa i ćwiczysz gramatykę.
Jeśli nie jesteś pewna, czy dane zdanie jest poprawne, to użyj chatu GPT. Wpisz dane zdanie i poproś chat o sprawdzenie jego poprawności.
Bardzo polecam tę metodę, bo uczysz się przy okazji czegoś przyjemnego, a do tego uczysz się na podstawie żywych, realnych zdań.
No dobrze, ale jak to robić?
Jeśli znasz już zasady gramatyki i jesteś w stanie oglądać seriale z angielskimi napisami, to wystarczy, że będziesz robiła pauzy w momentach, kiedy bohaterowie używają danego czasu.
Spisuj całe zdanie i analizuj je. Jeśli masz wątpliwości, dlaczego ktoś użył danego czasu, to cofnij serial o kilka minut i wsłuchaj się w kontekst tego zdania. A jeśli przy okazji powtórzysz na głos całe zdanie, to będziesz też ćwiczyć swoją wymowę.
Ostatnią metodą jest nauka podczas czytania. Czytać możesz wszystko, oby po angielsku 🙂Mogą to być artykuły, krótkie newsy, książki czy transkrypcje podcastów. Tę ostatnią metodę polecam szczególnie, bo przy okazji ćwiczysz rozumienie ze słuchu.
Ale jak się do tego zabrać?
Wydrukuj materiał, z jakiego chcesz się uczyć. Jest to ważne, bo będziesz zaznaczać na kartce to, co Cię interesuje.
Odsłuchuj treść (jeśli jest to transkrypcja np. podcastu) i jednocześnie śledź tekst.
Zaznaczaj struktury gramatyczne, które Cię interesują. Przy okazji oczywiście zaznaczaj nowe słowa czy zwroty. Analizuj zdania, zastanawiaj się, dlaczego użyto danego czasu (badaj kontekst).
Twórz fiszki ze zdań, które wydają się trudne lub niejasne (będziesz je często powtarzać i utrwalisz w ten sposób wiedzę).